Bolu

ABANT GÖLÜ – BOLU

Abant’ın geçmişi MÖ 5000 yılına kadar uzanmaktadır. Hititler döneminde yerleşimin başladığı tahmin edilen Abant, özellikle doğası ile insanların yerleşim yeri olarak değerlendirmek istediği bir yer olmuştur.
Bölge geçmişte “Abad” ismiyle anılmış ve zamanla günümüzdeki ismini almıştır. Bölge sırayla Lidyalıların ve Perslerin hakimiyetinde kalmıştır. Makedon Kral Büyük İskender tarafından ele geçirilen Abant, daha sonra Roma ve ardından da Osmanlılar tarafından hakimiyet kurulan bir bölge olmuştur.

Abant Gölü Milli Parkı, tarım ve orman bakanlığının oluşturduğu kültür ve tabiat alanları koruma kurulu tarafından işletilmektedir. Tabiat Parkına giriş yapan kişilerden ücret talep edilmektedir. Alınan ücret karşılığı giriş yapan kişilere makbuz verilmektedir.

Yayalar, motorlu ya da motorsuz araçlar için güncel bir fiyat listesi bulunmaktadır. Bu kapsamda Abant Gölü Milli Parkına giriş ücreti şu şekilde sıralanabilir:

Araç TürüGiriş Ücreti
Kişi Başı (yaya olarak girildiğinde):7 ₺ (1$)
Motorlu Bisiklet:14₺ ($2)
Otomobil Sınıfı:21₺ ($3)
Minibüs Sınıfı:63₺ ($9)
Midibüs Sınıfı:112₺ ($15)
Otobüs Sınıfı:189₺ ($25)

Faytonla göl etrafında tur için yaklaşık 80 TL ücret ödemeniz gerekiyor. Bisiklet kiralamak ve göl turu yapmanın 1 saatlik ücreti yaklaşık 13 TL.

image 81 - ABANT GÖLÜ - BOLU

ULAŞIM

Bolu şehir merkezine 38 km uzaklıkta bulunan Abant Gölü’ne; özel araçlar ile rahatça ulaşım sağlanabilirken, toplu taşıma araçları ve birçok şehirden düzenlenen turlar ile de kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Bolu’ya 34 kilometre, Ankara’ya 225 kilometre, İstanbul’a 258 kilometre uzaklıktadır. Abant Gölü’ne Bolu merkezden ulaşım her iki saatte bir şehir merkezinden kalkan özel halk otobüsleriyle yapılmaktadır. Ömerler köyü sapağından, 22 km’lik asfalt yolla ulaşılmaktadır. Taşkesti beldesi içinden ayrılan yolla, Abant’a ulaşmak mümkündür. Bu yol yeni asfaltlanmış olup, güneybatı yönünden alana ulaşım sağlar. Nallıhan, Mudurnu üzerinden güneyden göl alanına ulaşılır.

Abant’a Ne Zaman Gidilir?

Abant gölü her mevsim ziyaretçilerine harika manzaralar verebiliyor. Yazın rengarenk güzelliği, İlkbaharın kokusu, sonbaharın yaprakları, kışın beyazı Abant gölünde muhteşem görüntüler veriyor. Bu nedenle göle her mevsim ve yılın her ayı ziyaretinizi yapabilirsiniz. Kar yağışının olduğu zamanlarda gitmeniz durumunda yolların durumunu göz önüne almanız önemlidir.

2 1000x600 1 - ABANT GÖLÜ - BOLU

YEME – İÇME

Oksijeni bol harika bir atmosferde leziz kahvaltılar edebileceğiniz mekanlar ise oldukça sınırlı. Sizler için derlediğimiz Abant kahvaltı mekanları listesinde, ilçenin en iyi kahvaltıcıları yer alıyor.

sadece kahvaltı maksatlı giderseniz  Abant Gölü Tabiat Parkı girişi  (2021) yaya 7 TL, otomobil için 21 TL, ayrıca engelli kimliği olanlar için de ücretsiz.

Hemen girişten itibaren aracınızı park edebileceğiniz alanlar mevcut. Ama tavsiyem gölün etrafında araçla tur atmanız.

Tavsiyem Alışveriş İşininin Bolu Merkezde Halledilmesi. Göl Etrafında Bulunan Büfe Ve Cafelerde Her Şey Bulunmuyor, Bulunsa Bile Pahalı Olabilir.

Göl Çevresinde Restoran Ve Cafeler Mevcut. En Yakın Alış Veriş Noktası Yaklaşık 2km Ve Göl Kenarında. Ama Kamp İçin İstenen Her Ürün Yok. Kömür Mangal Gibi Temel Piknik İhtiyaçları Mevcut. Göl Kenarında Ki Cafe Ve Büfeleri Saymazsak En Yakın Alışveriş Noktası Abant Bolu Kavşağında Tekel Marketler Var Ve Her Ürün Yok. Alış Veriş İçin Otogar Yanında Ki Özdilek Avm’ye Uğranması Tavsiye Edilir. Ayrıca Her Gün Saat 15:00 Civarı Alana Ekmek Arabası Gelip Ekmek Satıyor.

Bunun dışında direk Abant Gölü etrafında bulunan kafe ve restoranları da tercih edebilirsiniz. İlk madde de bu durumdan bahsetmiştim hatta. Direk göl kenarında keyif yapmak isterseniz :

 • Abant Göl Restaurant : Yukarıda da bahsetmiştim buradan. Direk göl manzaralı bir yer. Hem kahvaltı hem de restoran bölümü var. Fiyatlar biraz normalin üstünde. Şöyle ki; 1 kişilik serpme kahvaltı 40 TL (ama 2 kişi de yiyebilirsiniz), omlet çeşitleri 15-20 TL, sucuk ve köfte ekmek 15 TL, çay 4 TL, makarnalar 15-20 TL, ana yemekler de 35-45 TL arasında değişiyor.
 • Göl Cafe Bar & Restaurant : Burası Büyük Abant Oteli’ne bağlı bir restoran. İçeride şöminesi, dışarıda da muhteşem göl manzarası bulunuyor. Cuma – cumartesi günleri saat 21:30’dan sonra canlı müzik oluyormuş. Fiyatlar yine ortalamanın biraz üzerinde.
 • Çamlık Restaurant : Burası yukarıda bahsettiğim kamp alanının az ilerisinde bulunuyor. Ormana gömülmüş güzel bir alanı var. Yine burada da fiyatlar ortalamanın üzerinde. Şöyle ki; etin kilosu 140 TL, köy kahvaltısı da kişi başı 40 TL.
golcuk golu abant golu olarak bilin 9l6F.jpg 1024x576 - ABANT GÖLÜ - BOLU

KONAKLAMA

Özellikle son yıllarda Arapların da ilgisini çeken bir yer olduğundan otellerde yer bulmak sıkıntılı olabiliyor. Hafta sonu gideceklerin mutlaka erken rezervasyon yapması şart.

Abant’ta her bütçeye uygun konaklama tesisi de bulunuyor. Abant’ta konaklayabileceğiniz bölgeler; bir, göl çevresindeki daha manzaralı ama daha fiyatı yüksek oteller, bir de Tabiat Parkı’na girmeden gölden 10 – 20 kilometre uzaklıkta yol üstünde bulunan, nispeten daha uygun fiyatlı oteller olarak ikiye ayrılıyor.

Abant Gölü Etrafındaki Oteller  

 • Büyük Abant Oteli : Burası Abant otelleri listesinin en başında yer alıyor. Anlayacağınız tabiat parkının en çok tercih edilen oteli, Büyük Abant. Bunun en büyük sebebi, tabii ki konumu ve muhteşem manzaralara sahip odalarının bulunması. Ve en fazla ücretsiz aktiviteye ev sahipliği yapması. Konaklamak isterseniz, 2 kişilik 1 gece fiyatı, 495 TL.
 • Taksim International Abant Palace : Burası da Abant’ın büyük otellerinden. Odaları göl ve orman manzaralı olarak ikiye ayrılıyor. Yemeklerinin çok iyi olduğunu söylüyorlar. Bowling, voleybol, basketbol, dağ bisikleti gibi olanakları mevcut. Ama en güzeli, Abant Gölü’nün eşsiz manzarasını izleyebilmek… Konaklamak isterseniz, 2 kişilik 1 gece fiyatı, 500 ile 1,800 TL arasında değişiyor.
 • Abant Köşk Oteli : Abant Köşk Oteli, diğer saydığım otellere göre biraz daha küçük. Toplam 12 odası var. Ama tüm odalar panoramik olarak göl manzarasını görebiliyor ve iç dekorasyonu sıcak renklerle dekore edilmiş. Konaklamak isterseniz, 2 kişilik 1 gece fiyatı, 510 TL. (şuan kampanya olduğu için fiyat indirimli)
 • Abant Göl Evleri  : Burası, orman içinde bulunan, göle 150 metre mesafede bir yer. Odalarda 50 TL karşılığında şömine yakma hizmeti bulunuyor. Standartları normal bir otel düşünüyorsanız, Abant Göl Evleri’nde konaklayabilirsiniz. 2 kişilik 1 gece fiyatı, 300 – 400 TL arasında değişiyor.
5b1527955d1c2e1110389bad 1024x683 - ABANT GÖLÜ - BOLU

AKTİVİTELER

Abant Köy Pazarı:

Doğal bir yere gidildiğinde yerel halkla tanışmak için en iyi yöntem, pazarları dolaşmaktır. Abant Köy Pazarı da görüp görebileceğin en renkli pazarlardan biri. Bölgeye ait ürünlerin yanı sıra el yapımı hediyelik eşyaları bulabileceğin köy pazarı, özellikle organik süt ürünleri ile pek meşhur. Köy pazarı, Abant’a giriş yaptıktan sonra karşında belirecek. Ahşap bir yapıya konumlanmış bu pazar, özellikle hafta sonlarında keyifli sohbetlere konu oluyor.

Bolu’nun Pamukkalesi: Akkaya Travertenleri

Yerli ve yabancı onlarca turistin gerek serinlemek, gerekse de şifa bulmak için ziyaret ettiği Akkaya Travertenleri, Bolu’nun Pamukkale’si olarak anılıyor. Yakından görülmeye değer bir güzelliğe sahip olan travertenler, Bolu şehir merkezinin 10 kilometre güneybatısında, Mudurnu yolu üzerinde yer alıyor.

Akkaya Travertenleri, doğal yapısını aynen koruyan nadir bir oluşum olarak Batı Karadeniz Bölgesi’nde tektir. Akkaya’da, travertenlerin yanı sıra biri yüzme biri de şifa amaçlı kullanılan iki traverten havuzu yer alıyor. Akkaya Traverten havuzları, özellikle, yazın bunaltıcı sıcaklardan kaçıp, serinlemek isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Örmeci Yaylası

Bölge çevresinde kamp yapmak ve yayla havası almak için gidebileceğin yerlerden biri olan Örmeci, muhteşem doğa manzaraları yakalama fırsatı veriyor. Abant yolu üzerinde bulunan Örmeci Yaylası, özellikle bahar dönemlerinde keyifli bir atmosfere sahip oluyor. Sıcak dönemler için bir göl macerası planlıyorsan 1 gününü de Örmeci Yaylası’na ayırmanı tavsiye ediyoruz.

Sinekli Yaylası

Sinekli Yaylası, kamp ve doğa yürüyüşleri yapmak isteyenleri güzel havalarda bir araya getiriyor. Temmuzda gerçekleşen Sinekli Yayla Şenlikleri ise bölge halkı ile gezginleri kaynaştırıyor.

Göl kıyısında yeterli vakit geçirdikten sonra bir yayla havası almayı düşünürsen Sinekli’yi mutlaka görülecek yerler listene ekle. Abant Gölü Tabiat Parkının 5 km kuzeyinde yer alıyor. Samandere’den rahat bir şekilde ulaşabileceğiniz yaylada her yıl temmuz ayında Sinekli Yayla Şenlikleri düzenleniyor. Bisiklet gezileri, izcilik, safari ve kampçılık gibi aktivitelere ev sahipliği yapan yayla Abant Gölü ve çevresine göre daha sakin olması konaklama için alternatif yer arayışında olanlar için Sinekli’yi ideal bir noktaya dönüştürüyor.

Güzeldere Şelalesi ve Samandere Şelalesi

İstanbul ve Ankara güzergahlarından ziyaret ediyor iseniz mutlaka uğramanızı tavsiye ediyorum. Orman Bakanlığınca Tabiat Anıtı olarak tescillenmişlerdir. İki şelaleninde akıntısı güçlüdür.

Örneğin Abant ile Samandere Şelalesi arasında 14 kilometrelik bir yürüyüş parkuru bulunuyor.

Samandere Şelalesi, Düzce ilinin merkez ilçesine bağlı Samandere Köyü’nde yer alıyor.

Türkiye’nin En Sevilen Parklarından; Yedigöller Milli Parkı!

Yedigöller Milli Parkı, muhteşem manzarası ve el değmemiş bakir doğasıyla dikkat çekiyor. Yedigöller Milli Parkı, aynı zamanda ülkemizdeki en popüler milli parklar arasında başta geliyor. Adından anlaşılacağı üzere, milli parkta, heyelanlar sonucu oluşan Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl adı verilen irili ufaklı yedi göl bulunuyor.

Gölcük Tabiat Parkı

Abant ve Yedigöller’den sonra Bolu’nun en bilindik doğal güzelliklerinden biri olan Gölcük Tabiat Parkı, diğer iki yere göre daha ekonomik ve de sakin.

Bolu şehir merkezinden 13 km mesafede yer alan Gölcük Tabiat Parkı, köknar ve çam ağaçları ile çevrelenmiş, kelimenin tam anlamıyla cennetten düşme bir yer. Dilerseniz Gölcük’ü günübirlik ziyaret edebilir, dilerseniz de konaklamanızın 1-2 gününü buraya ayırabilirsiniz.

Kartalkaya Kayak Merkezi

Türkiye’de kış turizminin nabzını tutan başlıca yerlerden biri olan Kartalkaya Kayak Merkezine özellikle aralık-şubat aylarında giderseniz, birçok kar ve kayak aktivitesi yapma fırsatı da bulabilirsiniz.

Bolu il merkezinden yaklaşık 38 km uzaklıktaki Kartalkaya Kayak Merkezi’nde kayak sezonu aralık ayında başlıyor ve mart ayının sonuna kadar devam ediyor.

Esentepe Arkut Dağı Kayak Merkezi

Bolu’nun Gerede ilçesinde; merkeze 5 km mesafede yer alan Esentepe Arkut Dağı Kayak Merkezi, Kartalkaya Kayak Merkezi kadar büyük olmasa da hem ekonomik olması hem de mükemmel konumu ile her sene pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor.

Yaz aylarında gidecekseniz, piknik, trekking ve çim kayağı aktivitelerine katılabilir, kışın ise 1300 metre yükseklikteki kayak pistlerinde dilediğinizce kayabilirsiniz.

ABANT’DA GECE HAYATI

1. Geyikli Bar

Geyikli Bar’da sıcak, soğuk, alkollü ve alkolsüz içecekleri içeren geniş bir menü bulunuyor. Konukları için şahane bir müzik keyfi de sunan Geyikli Bar’da, her akşam bir udi sanatçısı sahne alıyor. Abant Gölü manzarası eşliğinde, şömine karşısında içkinizi yudumlayabileceğiniz Geyikli Bar, haftanın yedi günü 09.00 ile 02.00 saatleri arasında hizmet veriyor. İletişim: (0374) 224 50 33

Adres: Göl Mevkii, Büyük Abant Oteli, Abant Yolu/Bolu                     

2. Abant Göl Gazinosu

1985 yılından buyana hizmet veren Abant Göl Gazinosu, Abant’ın en köklü mekanlarından biri. Göl Gazinosu, açık ve kapalı alanı dahil olmak üzere ortalama 300 kişilik kapasitesiyle hem restoran hem de bar olarak hizmet veriyor. kendin pişir kendin ye usulü barbekü alanı, şömine alanı gibi özel alanların da bulunduğu mekanda özel davetler ve kutlamalar organize edilebiliyor. Haftanın yedi günü 08.30 ile 00.00 saatleri arasında hizmet veren Göl Gazinosu’nda doğayla ve göl manzarasıyla baş başa kalabilir, huzurlu bir akşam geçirebilirsiniz. İletişim: (0374) 224 50 45

Adres: Abant, Örencik, Mudurnu/Bolu                                                      

3. Köşk Bar

Abant gece hayatı denildiğinde ilk akla gelen mekanlardan biri olan Köşk Bar, Taksim Abant Köşk Hotel bünyesinde hizmet veriyor. Zengin menüsüyle konuklarını en iyi şekilde ağırlamaya çalışan mekanda, egzotik kokteyller, yerli ve yabancı içkiler ve özel shotlar bulunuyor. Abant’ta gece hayatı bakımından tercih edilmesi gereken mekanlardan biri olan Köşk Bar, haftanın yedi günü, 08.00 ile 00.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam ediyor.  İletişim: 0374 224 51 66

Adres: Abant Göl Kenarı Samat Köyü, Yeni Mahalle 94/1 Mudurnu/Bolu     

4. Göl Restoran & Bar

Büyük Abant Oteli bünyesinde hizmet veren Göl Restoran & Bar, Abant Gölü’nün kıyısında yer alan nezih bir mekandır. Muazzam göl manzarası eşliğinde, ailenizle, eşinizle, dostunuzla rahatça vakit geçirip, eğlenebileceğiniz bir müessese olan Göl Restoran & Bar, hemen hemen 1000 kişi kapasiteli bir alandan oluşuyor. Mekan içerisinde düğün, nişan, doğum günleri gibi özel kutlamalar yapılabilirken, barbekü, et-mangal, sucuk ekmek-şarap partileri adı altında organizasyonlar düzenleniyor.

Bunun yanı sıra Göl Restoran & Bar’da her cuma ve cumartesi, 21.30’da Grup Firuze adlı bir grup sahne alıyor.  Abant gece hayatı açısından oldukça renkli ve eğlenceli bir mekan olan Göl Restoran, haftanın yedi günü 08.00 ile 23.00 saatleri arasında hizmet veriyor. İletişim: 0 374 224 50 33

Adres: Abant Yolu, Mudurnu/Bolu                                                            

5. Köroğlu Bar

Modern dizaynı ve zevkli dekoruyla dikkat çeken Köroğlu Bar, Abant Palace Hotel bünyesinde hizmet veriyor. Konsept olarak, aklınıza gelebilecek her türlü eğlenceli oyunların oynandığı, özel kutlamaların yapıldığı bir mekan olan Köroğlu Bar, Abant gece hayatı açısından da oldukça popüler!

Arkadaşlarınızla veya ailenizle oyun oynayıp, eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız, Köroğlu Bar’ı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Zengin aperatif menüsüyle de hem gözünüze hem de damağınıza hitap eden mekanı, haftanın yedi günü, 08.00 ile 00.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam ediyor.

Adres: Abant Göl Kenarı Örencik Köyü, Yukarı Mahalle 106/2 14800 Mudurnu/Bolu 

İletişim: 0 374 224 50 12

6. Lobi Bar

Abant Palace Hotel bünyesinde hizmet veren Lobi Bar, modern ve lüks görünümüyle, sakin, nezih ve elit bir mekan. Eşinizle, dostunuzla hoşça vakit geçirip, içkinizi yudumlayabileceğiniz Lobi Bar’da şömine başında oturup, göl manzarasını seyredebilirsiniz. Lobi Bar’a haftanın yedi günü, 08.00 ile 00.00 saatleri arasında dilediğiniz herhangi bir zaman diliminde gidebilirsiniz.

Adres: Abant Göl Kenarı Örencik Köyü, Yukarı Mahalle 106/2 14800 Mudurnu/Bolu 

İletişim: 0 374 224 50 12

7. Disko Bar

Abant Palace Hotel bünyesinde bulunan Disko Bar, her cuma ve cumartesi 22.00-24.00 saatleri arasında canlı müzik hizmeti verirken, gecenin ilerleyen saatlerinde müziğin ritminin artmasıyla bir gece kulübüne dönüşüyor. Gece kulübü, 02.00 sularına kadar Dj performanslarının eşliğinde, dans ve müzikle konuklarına kesintisiz bir eğlence sunuyor. Abant gece hayatı açısından oldukça meşhur olan Disko Bar, müzik ve dans eşliğinde, hareketli bir gece geçirmek isteyenler için en ideal mekanlardan biri! İletişim: 0374 224 50 12

Adres: Taksim International Abant Palace, Abant / Bolu                                      

KIŞIN ABANT

Kimi kar manzarasına karşı bir fincan çayını yudumlarken, kimileri de kar kızakları ile hız rekorları kırmaya çalışıyor. Sonuç olarak alanda bambaşka bir neşe ve heyecan hakim oluyor.

Her yerin pamuk gibi karlarla kaplandığı Abant Gölü’nde temiz hava ve beyaz rengin huzuru içinize dolacak. Muhteşem manzara eşliğinde gölün üzerindeki tahta köprüden yürümenin de keyfi bambaşka.

Bolu Abant Gölü kamp alanı yaz ve tatil dönemleri dışında daha sessiz olabilir. Özellikle kış aylarında aracınız uygunsa kesinlikle kış kampı deneyimi yaşamak için Abant Gölüne gitmelisiniz.

bolu abant golu kapak 1 - ABANT GÖLÜ - BOLU

Kışın Abant’a Gelirken Yanınızda Olması Gerekenler

 • Geleneksel Kar kızağı. (Şişme bot kızaklarda bu sezon trend)
 • Kayak kıyafeti (Belki kayak için değil ama fotoğraflarda yinede güzel çıkıyor)
 • Kaliteli bir kar botu.
 • Kar Gözlüğü (güneş açtığında gözlüğünüz yoksa hiçbiryeri göremezsiniz)
 • Su geçirmeyen dayanıklı bir çift eldiven. (Dokunmatik ekranlara uyumlu eldivenler tercih edilmeli)
 • Yedek çorap, bere vs.
 • Telefonlar için yedek batarya ve şarj üniteleri. (Soğukta çok hızlı bitiyor şarj)
 • vee tabiki son sürat kayacağımız dayanıklı bir kar kızağı.

Kışın Kar Kalınlığı Kaç cm?

Kışın en sert geçen döneminde Abant’ta kar kalınlığı 1 metreye kadar yaklaşıyor. Ancak mevsim ortalaması 40-50 cm aralığındadır. Genellikle yılın ilk üç ayında karla kaplı olan Abant Gölü Milli Parkı özellikle Şubat ve Mart aylarında tamamen beyaza bürünüyor.

Şimdiden iyi tatiller dileriz 🙂

6 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu