Artvin

Artvin’de Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en yeşil kentlerinden biri olan, Artvin gezilip görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor. İşte Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Artvin’de görmeden dönmemeniz gereken başlıca yerler;

1- Mençuna Şelalesi ve İkiz Köprü

Arhavi ilçesine yolunuz düşerse eğer karşınıza çıkacak doğal güzelliklerden ilki Mençuna Şelalesi olacak.

Küçük bir mesire alanına da ev sahipliği yapan Mençuna Şelalesi, hemen yanı başındaki İkiz Köprü’nün efsane manzarası ile bütünleşmiş bir şekilde her göreni kendine hayran bırakıyor.

18. yüzyılda Osmanlıların inşa ettiği İkiz Köprü’nün ayı bir hava kattığı Mençuna Şelalesi’ne bakarak piknik yapmanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

image 150 - Artvin’de Gezilecek Yerler
Mençuna Şelalesi

2- Cehennem Deresi Kanyonu

Artvin-Ardanuç karayolunun 25. kilometresinde konumlanan Cehennem Deresi Kanyonu dimdik bir duvarı anımsatan Cehennem Deresi Kanyonu, sadece Artvin’in değil, aynı zamanda tüm Karadeniz Bölgesi’nin en çok turist çeken noktalarından biri olma özelliğini taşıyor.

200 metreyi aşan yüksekliği ile dikkat çeken kayaların arasında karınca gibi kalacağınız bu eşsiz yerde birkaç km boyunca ilerlemeniz mümkün.

image 151 - Artvin’de Gezilecek Yerler
Cehennem Deresi Kanyonu

3- Deliklikaya

Artvin’in saklı cennetleri arasında bulunan Deliklikaya, şehrin halen daha keşfedilmemiş cevherlerinden…

Artvin doğa turizminin baş tacı olan Deliklikaya’da kocaman kayanın ortasındaki delikten akan suları fotoğraflama şansınız var.

image 152 - Artvin’de Gezilecek Yerler
Deliklikaya

4- Hatila Vadisi

Cam seyir terasının kaya birleşim noktasına eklendiği, heybetli görünümü ile herkesi etkisi altına alan Hatila Vadisi, özellikle doğa fotoğrafçılarının bir hayli ilgisini çekiyor. 7 metre uzunluğa ve 7,5 metre genişliğe sahip olan cam teras toplamda 50 metrekarelik bir alanı kaplıyor.

image 153 - Artvin’de Gezilecek Yerler
Artvin Taşlıca İlçesinde

5- Karagöl Sahara Milli Parkı

rtvin’in en turistik ilçelerinden biri olan Şavşat’taki Karagöl ve Sahara Yaylası’nı da içine alan Karagöl Sahara Milli Parkı’nı gezmek için en az 1 gününüzü ayırmanızı öneriyoruz.

Karagöl ve Sahara Yaylası olmak üzere 2 ayrı bölümden meydana gelen milli parkı dilerseniz yerli bir rehber eşliğinde de gezebilirsiniz. Şavşat ilçe merkezine sadece 45 km mesafede bulunan Karagöl’e özel aracınızla ya da toplu taşıma araçları ile ulaşmanız mümkün.

image 154 - Artvin’de Gezilecek Yerler
Adeta cennetten düşme bir yer

6- Borçka Karagöl Yaylası

Borçka-Camili yoluna girdikten sonra 27. km’sine varın ve doğuya sapın. Ardından 20 km kadar gittikten sonra Karagöl’e ulaşacaksınız. Milli parkın Karagöl bölümünde yer alan Borçka Karagöl Yaylası, kamp yapmak için en uygun alan. Kamp malzemeleri kiralayabileceğiniz yerler mevcut.

image 155 - Artvin’de Gezilecek Yerler
Borçka Karagöl Yaylası

7- Satlel Kalesi

İlk günkü gibi kalmış olmasa da halen daha kalenin sur duvarlarının sapasağlam ayakta olduğunu görünce şaşıracağınıza eminiz.

Sarnıç ve şapel kalıntılarının da olduğu tarihi Satlel Kalesi, yapısı itibarıyla Bagratlı kalelerine benzetiliyor.

image 156 - Artvin’de Gezilecek Yerler
Şavşat İlçesi Söğütlü Mahallesi’nde

Artvin’den Gürcistan’a Geçiş

Vize ya da pasaport şartının olmadığı; sadece kimlik kartınızla giriş yapabileceğiniz Batum, Artvin il merkezinden sadece 75 km uzaklıkta (1 saat 45 dakikalık sürüş mesafesi) bulunuyor.

Artvin’den Gürcistan sınır kapımız olan Sarp Sınır Kapısı’na giderek kısa süre içerisinde Batum’a geçiş yapabilirsiniz.

image 157 - Artvin’de Gezilecek Yerler
BATUM

Yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu