ELMADAĞ

ELMADAĞ KAYAK MERKEZİ | ANKARA

Elbette kış turizminin en gözde aktiviteleri arasında kayak sporu listenin baş sıralarında yer almaktadır. Elmadağ Kayak Merkezi, Türkiye’deki başlıca kayak tesislerinden birisidir. Ankara’da bulunan Elmadağ Kayak Merkezi, zorlu ve dik parkurları ile özellikle profesyonel kayakçıların uğrak noktası haline gelmiştir.

YOUTUBE KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN 🙂

Ankara’nın 17 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır. Elmadağ’ın kuzey yamacına kurulan kayak merkezi ilçe olan Elmadağ ile karıştırılmaktadır ancak Elmadağ kayak merkezi Elmadağ ilçesinde değildir. Ankara şehir merkezine yakın olmasıyla ulaşımın kolay olduğu Elmadağ kayak merkezine sizlerde kış aylarında kayak yapmak için gidebilirsiniz.

Elmadağ Kayak Merkezi Nerede?

Ankara sınırları içerisinde yer almaktadır. Kayak merkezi Elmadağ İlçesinin kuzey yamacında bulunur. Kar kalınlığının 60 santimetreye kadar ulaştığı bu bölge kış mevsiminde sürekli yağış almaktadır. Elmadağ Kayak Merkezi’ne gidebilmek için şehir merkezinden hangi bir toplu taşıma aracı yoktur. Elmadağ Kayak Merkezi’ne gitmek için bu bölgeye gezi turu düzenleyen seyahat acenteleri ya da şahsi otomobil tercih edilebilir.

NataVega Alışveriş Merkezi yanında bulunan tabela ile Elmadağ Kayak Merkezi’ne ulaşabilirsiniz. Bu yolu takip ederek, çevre yolunun üzerinden geçip, Yakup abdal Köyü yoluna girebilirsiniz. Tek şerit gidiş ve tek şerit gelişten oluşan bu yol üzerinde bulunan Elmadağ Kayak Merkezi tabelalarını takip ederek, kayak merkezine varmış olursunuz. Çevre yolu ile Elmadağ kayak merkezi arasında 20 kilometre mesafe bulunmaktadır.

image 1024x572 - ELMADAĞ KAYAK MERKEZİ | ANKARA
Nata Vega Avm /Outlet | AVM

Elmadağ Kayak Merkezi’ne Ne Zaman Gidilir?

Bölgede doğa yürüyüşleri yapmak için bahar ve yaz ayları idealdir. Kompleks içerisinde bulunan tesisler bu sezonlarda da ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Kayak sporu ile ilgilenenler için ise Elmadağ Kayak Merkezi sezonu, Ocak ile Mart ayları arasındadır. Kar yağışının baskın olduğu bu dönemde, tesis sportif faaliyetler için uygun hale gelir. Elbette Elmadağ Kayak Merkezi’ne gitmeden önce mutlaka kar kalınlığı ve sezon aralığı hakkında bilgi almalısınız.

Elmadağ Kayak Merkezi Fiyatları

2023 Elmadağ Kayak Merkezi skipass ücretleri şu şekildedir:

Elmadağ Kayak Merkezi teleski ücretleri;

 • 5 sefer biniş; 19 TL
 • 10 sefer biniş; 36 TL
 • 15 sefer biniş; 48 TL
 • 20 sefer biniş; 58 TL

Elmadağ Kayak Merkezi kayak takımı kiralama fiyatları:

 • Kayak takımı; 100 TL
 • Snowboard; 60/90 TL

Elmadağ Kayak Merkezi kar kızağı kiralama ücreti:

 • Kar kızağı (saatlik); 25 TL
 • Kar kızağı (günlük); 50 TL

Elmadağ Kayak Merkezi özel kayak dersi ücreti:

 • 1 kişi (1 saat); 200 TL
 • 2 kişi (1 saat); 250 TL
 • 3 kişi (1 saat); 275 TL
 • 4 kişi (1 saat); 300 TL
 • 5 kişi (1 saat); 350 TL

Elmadağ Kayak Merkezi Pisti Özellikleri

Daha öncesinde kayak sporuyla ilgili bir geçmişiniz yoksa burası tam size göre diyebiliriz. 400 metre ana pist uzunluğu 500-600 metre de genişliğe sahip olan Elmadağ Kayak Merkezi Pisti’nde eğim çok da fazla değildir. Bu da doğal olarak daha rahat bir kayak pisti özelliğine yol açıyor.

Tesiste ayrıca teleski sevenler de düşünülmüş. Uzunlukları 350 ve 600 metre olan 2 adet teleski var. Bu teleskiler bir saat içerisinde tam 720 insan taşıma kapasitesine sahiptir.

Snowboard sevenleri de düşünen bu tesislerde ayrıca temizlenmemiş yığın karların olduğu alanlar da yer almakta. Bu alanlardan ilk geçen kişilerden birisi siz olunca karın keyfini çok daha iyi bir şekilde çıkarmış oluyorsunuz.

Kızakla kaymak isteyenler için de önerimiz Hacettepe evlerine yakın olan bölümleri tercih etmeleri olacaktır. Bu alan hem daha sessiz ve sakin hem de kızak için çok daha uygun bir konum.

Elmadağ Kayak Merkezi Konaklama/Otel Önerileri

Elmadağ kayak merkezinde: ODTÜ, Hacettepe, Ankara Üniversitesi ve Gençlik-Spor Genel Müdürlüğüne ait kayak evleri bulunuyor. Ayrıca: Turban otel ve özel şahıslara ait 2 adet restoran bulunuyor. Toplam yatak sayısı: 33. Otelde: kapalı yüzme havuzu, sauna, diskotek ve restoran var. Bunların yanında: Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait: telesiki, kar üstü aracı ve kafeterya hizmet veriyor.

Burada da özel bir kayak pisti var, ancak buradan sadece askeri personel ve yakınları yararlanıyor, hatta kapasite nedeniyle, en az 4-5 gün önce telefonla rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Yani, askeri kişilerin de buraya rezervasyon yaptırmadan girmeleri mümkün değil, kapıdan dönmemek için mutlaka önceden rezervasyon yaptırılmalıdır.

Elmada%C4%9F Kayak Merkezi Nerede ve Pistleri ile Gezi Rehberi - ELMADAĞ KAYAK MERKEZİ | ANKARA

Elmadağ Kayak Merkezi Restoranları

Yalnızca 2 tane restoran olması kötü olmuş tesis için. Zirve Restoran bu restoranlardan bir tanesi. Sobayla ısınan bu mekân oldukça nostaljik bir şekilde tasarlanmış. Çorbadan sebze yemeğine herkesin talebini karşılayacak şekilde de bir menü içeriği var. Kayak merkezine 3 kilometre uzaklıkta.

Bir diğer restoran ise Hacettepe Üniversitesi Elmadağ Kayak Merkezi Sosyal Tesisleri’dir. Burası yalnızca sömestr tatilinde 2 hafta süreyle açık konumda. Alt kat yemek bölümü için ayrılmışken üst katta daha çok çay, salep, tost gibi aperatif ürünler yer almakta. Buranın bir eksiği de masa sayısının az olması. 

Elmadağ Kayak Merkezinde Neler Yapılır?

Elmadağ kayak merkezi yaz aylarında da dağcılar ve kampçılar tarafından sık sık ziyaret edilmektedir.  Kış aylarında ise çevre illerdeki kayakçılardan ilgi görmektedir.  Elmadağ kayak merkezi 4 mevsim misafirlerine en iyi şekilde hizmet vermektedir. Özellikle kış aylarında her düzeyden sporcuya hitap eden pistleri ile yakın çevredeki kayakçıların gözde mekânlarından biridir

 • Kayak
 • Snowboard
 • Kar Motoru
 • Kızak
 • Kamp
 • Tırmanış
 • ATV Safarisi

Elmadağ Kayak Merkezi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yollarda çok fazla trafik oluyor. Bunun önüne geçebilmek için “erken gidip erken dönelim hayatım” olmalı. En kötü erken dönüp ikea’yı dolaşırsınız. Elmadağ Kayak Merkezinde sadece 1 tane tuvalet var. Kızakla çok hızlı bir şekilde kayıldığından çevreki insanlara ve kızakla yukarıdan gelenlere çok dikkat etmelisiniz. Kayak merkezine girişte, araba park edilen yerde 7-8 tane üstü kapalı mangal alanı bulunuyor. Erken saatlerde gelirseniz bu yerlerde takılabilir, dağ manzaralı mangalınızı yakabilirsiniz. 

Yorum ve görüşleriniz için teşekkür ederim 🙂

Bir Yorum

 1. Arkadaşlar sakın gitmeyin rezalet bir yer kaç kere cimer den Abb yazmamıza rağmen 2 yıldır hiç bir şey düzelmemiş 3 – 5 çakal bir dağ kapatmış size mafyacılık oynuyor 30 senedir Ankarada yaşıyan biri olarak en azından 1.5 – 2 aylık bir kar turizm için güzel bir yer yapılabilir ama dediğim gibi ne bir yolu var ne bir tesis rezalet Ilgaz veya Erciyesi tercih edin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu