KARTEPE

KARTEPE KAYAK MERKEZİ – KOCAELİ

Dağ havası almak, karla iç içe olmak, şöminede ısınmak kulağa çok hoş geliyor. Çok vaktimiz olmasa bile hafta sonu Kartepe’ye kaçıyoruz. İstanbul’a yakın olması sebebiyle Kartepe, kış tatili için oldukça ideal oluyor.

Kartepe, İstanbul’dan yaklaşık 1,5-2 saat kadar sürüyor. Tepeye tırmanış yolunda herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Tırmanış yolunda ise bazen yoğun kar ile karşılaşabiliyorsunuz, bu durumda da kış lastiğine ihtiyaç oluyor. Sabah erken saatlerde tırmanışa geçmekte fayda var. Bazen yollar açık oluyor ama otelin otoparkı karlar altında olabiliyor.

image 59 1024x654 - KARTEPE KAYAK MERKEZİ - KOCAELİ

KARTEPE KAYAK MERKEZİ NEREDE?

Kar görmek istiyorsanız Ocak ayı başından Mart ayına kadar gelmenizde yarar var. Ama kar görmek gibi bir amacınız yoksa Kartepe 12 ay boyunca hareketli bir yer. Önemli bir hatırlatmada hafta içi gelmeniz olucaktır. Çünkü hafta sonu inanılmaz bir kalabalık oluyor.

Araç ile gelirken hangi ilden geliyor olursanız olun TEM yolunda İzmit tabelalarını takip edeceksiniz, zaten Kartepe’ye yaklaştığınızda Kartepe tabelaları da çıkacak. Araba ile trafiği de hesaba katarsanız 2 saatte zirvede olabilirsiniz. Araba değil de otobüs tercih ederseniz; otobüsle İzmit otogarına geleceksiniz ve buradan kalkan Maşukiye minibüsleri ile Kartepe zirvesine çıkan yolun başlangıcı olan Maşukiye, toplu taşıma ile gelebileceğiniz son nokta. Buradan en tepeye çıkmak için taksi kullanmanız gerekiyor.

KONAKLAMA

The Green Park Kartepe Genel 287263 - KARTEPE KAYAK MERKEZİ - KOCAELİ
Green Park Kartepe Resort Hotel

Kayak merkezinde konaklama yapmak için tek seçenek Green Park Kartepe Resort Hotel. Otel hizmeti yarım pansiyon olarak geçiyor, yani sabah kahvaltısı ve akşam yemeği fiyata dahil. Odalar çok yeni olmasada, konforlu, temiz, pencerelerden görünen karlı dağ manzaraları insana huzur veriyor.

Sabah kahvaltısı ve akşam yemeği için harika bir açık büfe sunuluyor, özellikle kahvaltı çok başarılı ve hafta sonları inanılmaz kalabalık oluyor. Otelin konaklama fiyatları, sezonda hafta içi iki kişi için 350-400TL’den başlıyorken, hafta sonu 600-1000TL arasında değişiklik gösteriyor. Otelin en iyi imkanı, skipass kartının, otelde konaklayanlar için ücretsiz olması. Skipass, kayak alanındaki tüm pistlere ulaşmanızı sağlayan araçlara biniş kartı, normalde günübirlik gittiğiniz zaman karta kişi başı 150TL ödemeniz gerekiyor ancak otelde konaklama yapıyorsanız ücretsiz olarak alabilirsiniz.

PİST VE ÜCRETLER

Kartepe Kayak Merkezi’nde dört tane tepe, bu tepelerden aşağıya doğru kayabileceğiniz birden fazla pist bulunuyor. Otel dışındaki tüm tepelere telesiyej ile çıkış sağlanıyor, Karlıktepe’ye ise teleski ile. Telesiyej önünde bir koruma demiri var fakat ayaklarınızı aşağıya doğru sarkıttığınız, yükseklik korkusu olanlar için biraz korkutucu bir araç.

İlk kez binerken kayak takımlarını çıkarmamakta fayda var, hem kendiniz zor oturduğunuz için bir de takımları kendinize yük etmeniz zor, hem de elinizden kayarsa bekleyin ki bulup size geri getirsinler, hem indiğiniz yerde hemen kendinizi atmanız için avantajlı. Çünkü telesiyej çok iyi çalışıyor, siz arkanız dönük şekilde bekliyorsunuz, telesiyej gelince beklemeden oturuyorsunuz, inerken de aynı şekilde durmuyor sizin atlamanız gerekiyor. 

Oteller alanlarında daha rahat pistler yer alıyor, kısa ve kolay, yeni öğrenenler için makul ama bir dezavantajı ise en uzun telesiyej sırası da Otel pistlerinde oluyor. Tam anlamıyla öğrenemeden diğer pistlere çıktığınızda diğer kayak yapan insanları sıkıntıya sokabilirsiniz.

2020-2021 skipass ücret tablosunda iyi bir gelişme olmuş, dijital ekran yapmışlar. Eskiden A4 kağıt asıyorlardı. Fiyatlar hafta sonu da hafta içi de değişmiyor. Yarım gün saat 12:30’dan itibaren çalışıyor.

2021 yili kartepe kayak merkezi fiyatlari kocaeli - KARTEPE KAYAK MERKEZİ - KOCAELİ
ÜCRETLER

AKTİVİTELER

Kayak, Snowboard ve Kızak

Hiç kayak ya da snowboard yapmamış olsanızda buraya gelmişken denemek isteyebilirsiniz. Kayak merkezinin bulunduğu konumda malzeme kiralayabileceğiniz mekanlar var. Ben risk almayayım diyorsanız kızakla karın tadını çıkarabilirsiniz.

ATV Turu

Green Park otelinde düzenen ATV turlarda var, ama otelin fiyatları biraz daha yüksek. Aslında turdan beklentiniz yükseklerde olmasın, hele de yoğun dönemde gittiyseniz kalabalıktan pek bir şey anlamayabilirsiniz.

Kar Motoru

Karlı sezonda gittiyseniz kayak merkezinde kar motoru kiralayarak gezebilirsiniz.

Zipline

Kayak sezonunda zipline kullanamıyorsunuz ancak yazın gittiyseniz otelin önünde göreceksiniz, çok kısa değil kesinlikle deneyebilirsiniz.

kartepe zipline - KARTEPE KAYAK MERKEZİ - KOCAELİ
ZİPLİNE

Yürüyüş

Her yer orman ayrı bir güzellik, yürüyüş yaparak bu güzellikleri yaşayabiliyorsunuz. Kışın gelirseniz karın tadını çıkarın, bahar aylarında gelirseniz de doğada yürüyüş yapmanızı öneririz.

Piknik

Kartepe’ye çıkan yolda Sapanca Gölü manzarasına doğru manzarısı güzel yerlerden birinde durup, pikniğinizi yapıp temiz hava alabilirsiniz.

Aygır deresi

Kartepe zirvesinden gelip, Maşukiye’ye doğru akar. 15 km uzunluğundadır. Dere kıyısında bulunan patika, yürüyüş yoludur.

Kısa ve orta uzunluktaki yürüyüş parkurları bulunur. Yürüyüş yolu bitince, karşınıza minik bir şelale çıkar. Ayrıca Aygır deresi kıyısında, çok sayıda restoran bulunuyor.

Alabalık Vadisi

Maşukiye-Kartepe yolundadır. Vadinin içinde, Yazıcılar deresi akar. Derenin akış yönünde giderseniz, oluşturduğu çağlayanları görebilirsiniz. Vadinin her yanında, alabalık restoranları bulunuyor.

Soğuksu Piknik Alanı

Bahçecik beldesindedir. Buradan bütün körfez izlenebilir. Burada ağaçlar altında piknik yapılıyor. Ayrıca, buraya ismini veren su içildiğinde “mide rahatsızlıklarına” iyi geldiği söylenmektedir. Deniz seviyesinden metrelerce yükseklikte, fokur fokur su çıkmaktadır.

soguksu piknik alani 2852 70 - KARTEPE KAYAK MERKEZİ - KOCAELİ
SOĞUKSU PİKNİK ALANI

Sizlerinde değerli yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu