Konya

Konya’da Gezilecek Yerler

Ülkemizdeki en büyük alana sahip Konya, Ankara‘nın ardından İç Anadolu Bölgesi’nde ki en önemli şehirlerdendir. Konya’yı ziyaret etmek için 3-4 gününüzü ayırmanız gerekmektedir. Konya’yı en iyi sonbahar ve ilkbahar aylarında ziyaret edebilirsiniz. Konya’yı gezmek için araba kiralama seçeneğini düşünebilirsiniz. Zira arabayla tüm şehri dolaşmak çok daha kolay ve rahat. Enuygun.com gibi güvenilir sitelerden Konya’da araç kiralama fiyatları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Mevlana Müzesi

Mevlana Hazrateleri’nin kabrinin yer aldığı türbe yada müze Konya’da görüp görebileceğiniz en önemli yerdir. 1926 senesinden beri hizmet veren Mevlana türbesi olarak isimlendirilen müze, Topkapı Sarayı’ndan sonra en fazla ziyaret edilen ikinci müze olma özelliğini taşımaktaydı. 

image 83 - Konya'da Gezilecek Yerler
Aziziye Mah, Mevlana Cd. No:1, 42030 Karatay/Konya

Mevlana Türbesi, dergâh eşyaları, el yazmaları gibi tarihi değeri olan eşyalar yer alıyor. Sizi ruhani bir huzura kavuşturacak olan bu müze içinizi bir dinginlikle kaplayarak özel bir yerde olduğunuzu hissettirecek.

Mevlana Kültür Merkezi

Konya Belediyesi’nin her cumartesi Mevlana Kültür Merkezi‘nde ücretsiz olarak düzenlediği Sema törenine katılabiliyor ve sema gösterilerini izleyebiliyorsunuz. Tüm tören yaklaşık 1 saat kadar sürüyor.

image 84 - Konya'da Gezilecek Yerler
Her cumartesi günü saat 19:00’da

Alaeddin Tepesi

Alaeddin Tepesi, halk tarafından yüksek bir tepe olarak görülse de aslında bir höyük. Anlayacağınız bu höyüğün altına prehistorik bir geçmiş var. Burası dümdüz olan Konya Ovası’ndaki tek yükselti. Tepenin altında kalan kavşağın da dünyanın en büyük ışıklı kavşağı olduğu söyleniyor. 

image 85 - Konya'da Gezilecek Yerler
Hamidiye Mh., 42040 Selçuklu/Konya

Kyoto Japon Parkı

Konya’da çok fazla tematik park var fakat Kyoto Japon Bahçesi peysaj düzenlemesi, mimarisi ve estetik unsurları ile diğerlerine fark atıyor. Nisan ayında sukaralar açınca daha da güzel olur. Türkiye’nin en büyük Japon bahçesiymiş.  Fotoğrafta görünen Japon evi de kafesi. 

image 86 - Konya'da Gezilecek Yerler
Kosova, Veysel Karani Cd. No:131/A, 42250 Selçuklu/Konya

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Birbirinden farklı kelebekler, kuşlar ve farklı çeşit bitkiler bulunmaktadır. Küçük bir tırtıl iken değişim göstererek rengarenk kanatlı zarif bir kelebeğe evrilen bu canlıların doğal yaşam alanları içerisinde gözlemleyebilirsiniz. Sevdikleriniz ile birlikte keyifli bir gün geçirmek için kelebek bahçesini mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

image 87 - Konya'da Gezilecek Yerler
Sille Parsana Mahallesi, No:, İsmail Kaya Cd. No:206, Selçuklu/Konya

Nasreddin Hoca Gülmece Parkı

Akşehir ilçesinde yer alan Nasreddin Hoca Türbesi’nin hemen karşısında konumlanan Gülmece Parkı, Türk mizahının önde gelen isimlerinden Nasreddin Hoca’nın fıkralarında hareketle inşa edilen küçük heykellere ev sahipliği yapan Gülmece Parkı, özellikle çocuklar için oldukça eğlenceli bir ortam sunuyor.

Sille Baraj Parkı

2017 senesinde kullanıma açılan Sille Baraj Parkı, Konya’nın Selçuklu ilçesinde bulunuyor. Kayıkla gölette kısa turlar yapabilir, piknik ve yürüyüş alanlarında keyifle vakit geçirebilir, tırmanma parkurlarında adrenalin yaşayabilir, uçurtma tepesinde doyasıya eğlenebilir, restoranda ya da çay bahçesinde soluklanabilirsiniz.

image 88 - Konya'da Gezilecek Yerler
Sulutas, 42280 Selçuklu/Konya

Kültür Park

2009 senesinde hizmete açılmıştır. Alaeddin Tepesi’nin tarihi atmosferinin korunmasıyla birlikte oluşturulan park içerisinde pek çok sosyal etkinliklerin gerçekleştirilebildiği mekanlar, bir amfi tiyatro, Ferhuniye, Fuar Alanı 4 D, 42060 Selçuklu/Konya

image 89 - Konya'da Gezilecek Yerler

Selçuklu Çiçek Bahçesi

Selçuklu Belediyesi tarafından Kelebekler Vadisi Parkı içerisinde yapılmış olan “Selçuklu Çiçek Bahçesi” 9 türde 250 bin çiçeğin bulunduğu bahçe göz dolduran görüntüsüyle gelenlerine ziyafet yaşatıyor.

image 90 - Konya'da Gezilecek Yerler
Sille Parsana, Bünyamin Sk. No:14, 42250 Selçuklu/Konya

Piri Reis Parkı

Piri Reis Parkı, sunduğu görsel güzelliği ve aydınlatmasıyla ilgiyi üzerine çekmektedir. Konya-İstanbul güzergahı üzerinde konumlanan park sahip olduğu farklı görselliği ile gelen ziyaretçilerini büyülüyor.

Yerköprü Mağarası

image 91 - Konya'da Gezilecek Yerler

Konya’nın Hadım ilçesinde bulunan adeta bir doğa harikası olan Yerköprü Mağarası, Göksu Nehri’nin akış yolu güzergahında bulunuyor. Mağaranın 5 bin metre uzunluğa sahip oluşu görenleri bir hayli hayrete düşürüyor. Doğanın bir armağanı olan bu mağaraya hayran kalmamak mümkün değil diyebilirim.

Meke Gölü

Karapınar ilçesinde buunan Meke Gölü, Türkiye’de bulunan binlerce doğal güzelliklerden biridir. Her yıl pek çok sayıda yerli ve yabancı turistin ilgisini çekmeyi başaran göl, bir krater göl özelliğine sahip olup sönmüş bir volkan kraterinin su dolması ile meydana gelmiştir. 

image 92 - Konya'da Gezilecek Yerler
Ulus, 42400 Karapınar/Konya

Deniz seviyesinden 918 metre yüksekte olan gölün derinliği 12 metre kadar ve suyu da oldukça tuzludur. Son zamanlarda yaz aylarında kuraklık yaşanmaktadır. Göçmen kuşların göç ettiği sırada mola verdikleri Meke’yi korumak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor.

Yerköprü Şelalesi

Hadım ilçesinde yer alan Yerköprü Şelalesi, 20 metre yükseklikten dökülüyor olup görsel bir şölen sunmaktadır. Suyun döküldüğü sırada kulaklarınızın pasını silip sizi başka diyarlara götürecek olan çıkan sese bırakın kendinizi ve gözlerini kapayarak huzura adım atın! Etrafında yer alan yeşillikler ile güzelliğine güzellik katan şelaleyi Göksu Nehri oluşturmaktadır.

image 93 - Konya'da Gezilecek Yerler
Bademli, Bademli Yolu, 42830 Hadim/Konya

Eflatun Pınarı

Hititler Dönemi’nde yapılmış olan su anıtı olan Eflatun Pınarı, Beyşehir’e 22 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Göğü taşıyan ve yerle gök arasında ilişki kuran tanrıların tasvir edildiği Eflatun Pınarı, hafif dalgalı bir yerde kalkerden ve yassı bir tepenin eteğinde bulunan ve yaklaşık 100 metrelik bir bölümden kaynıyor.

image 94 - Konya'da Gezilecek Yerler
Sadıkhacı, Unnamed Rd,, 42760 Beyşehir/Konya

İsmini bölgede yaşayan Eflatun’dan aldığı söyleniyor olup diğer bir denilene göre ise renginden esinlenerek bu ismin konulduğu tahmin ediliyor. Kuzey kısmında yüzünü pınara doğru dönmüş oldukça heybetli bir abide bulunuyor. 

Meram Bağları

Yer aldığı ilçe ile aynı ismi taşıyan Meram Bağları, yaz dönemlerinde dahi serin ve çam kokulu havası, akarsuyu, mesire yeri ve restoranları, Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde söz ettiği bu tarihi yeşil alanı yerli ve yabancı turistler arasında popüler hale getirmektedir.

Tarihi Bedesten Çarşısı

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Konya’da müftü ve kadıesker olan Mevlana Kadri Çelebi tarafından 1538 yılında yapılmış tarihi çarşı, 2013 yılında restore edilerek yeniden hayata döndürülmüş. Çarşıda hala epey aktfif, 40 adet sokak ve 2687 tane dükkân bulunuyor. Bu dükkanlarda, ağırlıklı olarak giyim kuşam, antika, ev tekstili ve hediyelik eşyalar satılıyor. 

image 95 - Konya'da Gezilecek Yerler
Şükran, Fıçıcılar Sk. No:12, 42040 Meram/Konya

11 Yorum

  1. Gez Dünyayı gör Konya’yı sanırım bu söz tam olarak şehrin güzelliğini yansıtmaya yetiyor. Anadolu Selçuklularının en başkenti ve Mevlana şehri ayrıca önemini arttırıyor. Gerçekten geniş bir zaman ayırıp hak ettiği şekilde gezilmesi gereken muhteşem bir ilimiz. Güzel paylaşımınız için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu