Malatya

Malatya’da Gezilecek Yerler

Kayısısıyla ünlenmiş Malatya şehri sırasıyla tarih boyunca; Medlerin, Perslerin, Romalıların, Bizanslıların, Selçukluların hakimiyeti altına girmiştir. Bir vakitler Arapların eline geçen Araplar bu şehre Malatiyye adını vermelerinin ardından Türklerin fethetmesinden sonra bugünkü ismini almıştır. 

image 96 - Malatya'da Gezilecek Yerler
MALATYA

Yeni Cami

Tamamı kesme taşlar kullanılarak yapılan eni Cami, kare planlıdır. Bu planın üzerine yapılan ana mekan ortasında dört filayağı üzerine oturtulan kubbe yer almaktadır. Yerel halk arasında Teze Cami adı verilmiş olup, 1894 Mart ayında meydana gelen deprem ile oldukça büyük hasar görmüştür. Yeniden inşa edilmesi için Sultan II. Abdülhamit tarafından on bin altın gönderilmiştir.

image 97 - Malatya'da Gezilecek Yerler
Hamidiye, 44200 Battalgazi/Malatya

Malatya Kalesi

Battalgazi ilçesinde yer alan Malatya Kalesi, Roma İmparatorluğu Titus Dönemi’ne ait  Lejyon Karargahı olarak yapılmaya başlanan surların inşa süreci epey bir sürmüştür. 363 senesinde 1. Constantinos zamanında yapılmaya hala devam eden sur inşaatı hızlandırılmıştır.  Evliya Çelebi’nin Seyahatnamede bu surlardan ve surların özelliklerinden bahsedilmektedir.

image 98 - Malatya'da Gezilecek Yerler
Malatya Kalesi

Turgut Özal Müzesi

Malatya doğumlu devlet insanı eski başbakan VIII. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın anısını yaşatmak amacıyla açılan müze, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nin giriş katında konumlanmaktadır. Memleketlileri tarafından oldukça büyük bir sevgi beslenen Turgut Özal’ın için açılan müze 2019 senesinde hizmete girmiştir.

image 99 - Malatya'da Gezilecek Yerler
Turgut Özal Tıp Merkezi İçinde, Malatya Merkez, Malatya

Malatya Fotoğraf Makineleri Müzesi

Avrupa ve Asya‘nın en büyük Fotoğraf Makinesi Müzesi olarak nitelendirilen bu müzede, yaklaşık 2 bin adet tarihte kullanılan ilk fotoğraf makinesi gibi önemli parçalar yer almaktadır. Aralarında; güvercinlere takılan casus kameraları, saat içine saklanmış fotoğraf makineleri, belli sayıda üretilen altın makineler bulunan müzede ilk projektör örnekleri de bulunuyor.

image 100 - Malatya'da Gezilecek Yerler
İnönü, Merkez Bankası, Yeşilyurt/Malatya

Malatya Atatürk Evi

Atatürk’ün Halkevi’nde kaldığı zaman kullandığı masa, koltuk ve işlemeli bir sehpa mevcut. Girişin solunda yer alan odada da Atatürk kitapları sergilenmekte. 19. yüzyıla ait ev, kesme taşlardan inşa edilmiş olup içerisinde; bir salon ve altı oda halinde düzenlenen müzede konferans salonu, Atatürk kitaplığı ve Cumhuriyet dönemi fotoğrafları yer almaktadır.

Polat Sulu Mağara

Doğanşehir ilçesinin Polat kasabasında yer alan mağaraya giriş dar ve alçak bir girişten geçilerek giriş yapılmaktadır. 2260 metre yüksekliğindeki Kuzkaya Tepesi’nin 2150 metresinde konumlanan mağaranın kuzeyinde yer alan terasa tırmanarak ikinci bölüme oldukça dar bir boğazdan yalnızca sürünerek geçilebilinmektedir.

Söylenene göre buradan sonrada devam etmektedir. Ancak herhangi bir geçiş yeri bulunamamıştır. Mağaranın her iki bölümünde de pek çok sayıda sarkıt ve dikit mevcut olup oluştuğu günden itibaren  doğal şekliyle kaldığı ve büyük bir kısmına insan elinin değmediği tahmin edilmektedir.

image 101 - Malatya'da Gezilecek Yerler
Polat Sulu Mağara

Günpınar Şelalesi

Malatya’nın Darende ilçesinde konumlanan Günpınar Şelalesi, Türkiye‘nin 243.tabiat parkı olma niteliğini taşımaktadır. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görülmesi gereken bir doğa harikasına ev sahipliği yapan şelale, ilçeye 5 kilometre uzaklıkta yer alıyor olup yıl içerisinde oldukça yoğun ziyaretçi akınına şahit olmaktadır.

image 102 - Malatya'da Gezilecek Yerler
Günpınar, 44700 Darende/Malatya

40 metre yükseklikten dökülmekte olan ve yarattığı görüntüyle kendine hayran bırakan Günpınar’ın solunda yer alan kaynak suyunun kış döneminde donmasıyla aynı Pamukkale’ye benzemektedir. Tabiat parkı ilan edilen şelalenin içerisinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler mevcut. 

Arapgir Kozluk Çayı Kanyonu

Arapgir ilçesinin sınırları içerisinde yer alan kanyon, Malatya’ya olan uzaklığı yaklaşık olarak 140 kilometredir. Kanyonun uzunluğu Kozluk Çayı üzerinde bulunan Çiğnir Köprüsü’nden başlayarak, Arapgir-Kemaliye karayolunun yakınındaki eski köprü (Eski Kozluk Köprüsü) sınırlarında son bulmaktadır. 

image 103 - Malatya'da Gezilecek Yerler

Tohma Kanyonu ve Kudret Havuzu

Darende Somuncu Baba Cami ile Taş Köprü arasında konumlanan Tohma Kanyonu, Tohma Çayı’nın iki yamacı dik kayalıklar ve sarp bir vadi şeklindedir. Kanyonun en dikkat çekici özelliği kayalıklar üzerindeki doğal oyuklar ve mağara şeklindeki kısımlardır. Kayaların eteklerinde, kayalar oyularak Somuncu Baba Cami’sine kanal ile su getirilmektedir. Bazı kısmı yıkılmış olan kanalın bir bölümü beton ile malzemeler kullanılarak onarılmıştır.

image 104 - Malatya'da Gezilecek Yerler
Zaviye, Hulusi Efendi Cd. No:77, 44700 Darende/Malatya

Kanyon içerisinde rafting, trekking, foto safari ve tırmanış gibi aktiviteler gerçekleştiriliyor olup toplamda 8 kilometre uzunluğundadır. Kanyon orta zorluğa sahip bir parkura sahip olup gidip gelmek yaklaşık bir saat sürmektedir. Termal kaplıca suyundan şifa bulmak isterseniz içerisindeki Kudret Havuzu’na girebilirsiniz.

Nemrut Dağı

Nemrut aslında Adıyaman’a bağlı ama Malatya’dan da kolayca ulaşılıyor. Buraya kadar gelmişken Nemrut’a da çıkmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

image 105 - Malatya'da Gezilecek Yerler
Nemrut Dağı

Değerli yorum ve görüşlerinizi yorumlar kısmına yazabilirsiniz ayrıca bizler Gezi ROTASI Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu