İstanbul

Şile’de Denize Girilecek En Güzel Plajlar

İstanbul’da doğa ve denizi birleştiren bir çok tatilcinin hafta sonu kaçamakları için tercih ettiği Şile plajlarını sizler için İstanbul’a en yakından en uzağına doğru listeledik. O zaman  istanbul’a en yakın olan şile Sofular plajından  başlayalım.

GEZİ ROTASI YOUTUBE KANALIMIZ

1-Sofular Köyü Halk Plajı

Plaj, hem denize girip suyun tadını çıkarabileceğiniz hem de ormanın içinde piknik yapabileceğiniz bir yer olması nedeniyle çok fazla tercih edilmektedir. Aynı zamanda kamp için de ideal olan plaj, özellikle yaz sezonunda kampçıların akınına uğramaktadır.

Otopark alanı ücretli olup araç başına 30 TL bir ücreti bulunuyor. Plajda duş, soyunma kabini ve WC gibi noktalar mevcut. Evcil hayvanınızla ziyaret edebileceğiniz bu yerde piknik de yapabilir, kendi yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda getirebilirsiniz.

Pazar günleri yoğun olan Sofular Plajı’na toplu taşıma ile ulaşmak isteyenler Üsküdar’dan hareket eden 139S numaralı otobüsü kullanabilirler.

2-Şile Kumbaba Plajı

Şile’ye girmeden sola döndüğünüzde ağaçların gölgesindeki Şile Kumbaba Plajı’na geliniyor. Kumunun romatizmal hastalıklara iyi geldiği söylenen Kumbaba kamping ve karavan alanına 30 TL ödeyerek arabalar park edilebiliyor. Kamping alanı hizmetleri olarak soyunma kabini, duş ve tuvaletler mevcut. Ayrıca sahil boyunca sıralanmış kafelerde yiyecek içecek servisi de yapılıyor.

Yaz sezonu boyunca binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan plaja girişler ücretlidir. Plajda şezlong ve şemsiye, WC, soyunma kabini, duş, yeme içme alanları, bulunmaktadır. 3 kilometre boyunca uzanan uçsuz bucaksız kumsalında çadır ve karavan kampı yapmak mümkündür.

Şile Kumbaba Plajı’na toplu taşıma ile ulaşmak isteyen ziyaretçiler Üsküdar’dan kalkan 139 numaralı Şile otobüsünü kullanabilirler.

image 9 - Şile'de Denize Girilecek En Güzel Plajlar

3-Şile Halk Plajı (Ayazma Plajı)

İstanbul’da özellikle yaz aylarında hafta sonu deniz keyfinin en popüler adreslerinden birisi olan Şile Halk Plajı, aynı zamanda Ayazma Plajı olarak da anılıyor. Ayazma Plajı’na giriş ücretsiz.

Ayazma Plajı’nda şezlong kiralamak isterseniz bir şezlong için 50 TL ücret ödemelisiniz. Havlumu alıp denize girerim diyenlerdenseniz ücretsiz bir şekilde denizin tadını çıkartabilirsiniz.

Deniz sığ ancak bazen dalgalıdır. Cankurtaran hizmetinin bulunduğu plaj çocuklar ve yüzme bilmeyenler için idealdir

Özel araçları olmayanlar için Şile Halk plajına ulaşmak için en pratik ve hızlı yol, Üsküdar’dan kalkan Şile otobüsleridir. Şile Halk Plajı’na 139 numaralı Üsküdar – Şile otobüsü ile ulaşılabilmektedir.

image 10 - Şile'de Denize Girilecek En Güzel Plajlar

Şile Ayazma plajının uç noktasında beyaz tahta bir iskele üzerinde konumlandırılmış Massha Plaj , Şile’nin ‘en sakin denizli’ şeridinde yer alıyor. Oldukça butik olan plaj sadece 50 kişilik. Kişi sayısının sınırlanmasının nedeni, misafirlerin huzurlu bir gün geçirmelerini sağlamak. Haftaici 100 haftasonu 150 tl

Şile’nin en çok tercih edilen plajlarından Ayazma Plajı’nda bulunan Rüya Beach ilgili servisi, voleybol sahası ve hamakları ile ön plana çıkıyor. Girişi ücretsiz olan Şile Rüya Beach’te iki kişilik şezlong takımının günlük kirası olarak 150 TL ödemeniz gerekiyor.

Şile Ayazma Plajı’nda yer alan diğer bir plaj olan Fusha Beach’te yeme içme, eğlence, dinlenme, etkinlik, plaj ve manzara bir arada. Fusha Beach’in hafta içi kişi başı 80 TL olan giriş ücreti, hafta sonu 100 TL olarak fiyatlandırılmış. Giriş ücretine şezlong ve semsiye ,kabin ve duş dahil. Loca (pavilyon) ücreti hafta sonu 700 TL, hafta içi 450 TL. Localar maksimum 4 kişilik. Bayram ve resmi tatil günleri pazar günü fiyatları geçerli. Fusha Beach aileye özel bir plaj. Damsız müşteri alınmıyor. Dışarıdan yiyecek ve içecek alınmıyor.

image 11 - Şile'de Denize Girilecek En Güzel Plajlar
FUSHA BEACH

Şile’nin en popüler plajlarından Ayazma Plajı’nda yer alan Golden Beach, Şile’nin en çok tercih edilen plajları arasındır. Sosyal imkânlar bakımından oldukça gelişmiş olan plaja girişler ücretsizdir. Ancak şezlong, şemsiye, duş ve tuvaletlere ücret ödemeniz gerekir. Giriş Ücreti: Kişi başı hafta içi 80, hafta sonu 100 TL (Şezlong ve şemsiye dâhil).

4-Şile Ağlayankaya Plajı

Ağlayankaya plajı Görüntüsü ve akış şekliyle ağlayan bir insana benzediğinden dolayı bu ismi almış. Plaj genel olarak  mavi bayraklı bir plaj olarak bilinse de  mavi bayraklı kısım Şile Resort Hotelin bulunduğu kısımdır sadece. Şile Fenerinin yaklaşık 500-600 metre arka tarafında bulunan ve kayalar arasından çıkan bir su kaynağının deniz ile birleşmesi ile oluşmuş bir koyda bulunuyor. Ağlayankaya Plajı’na gidebilmek için merkezdeki Balibey tabelalarını takip etmeniz yeterli.

Ağlayan Kayalar Halk Plajı’na girişler ücretsizdir. Sadece araçla girişlerde ücret alınmaktadır. İsterseniz şezlong ve şemsiye kiralayabilir, isterseniz kendi malzemelerinizle güneşlenebilirsiniz. Cankurtaran hizmetinin bulunduğu plajda, duş, tuvalet ve soyunma kabinleri bulunmamaktadır. Yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler mevcuttur. Deniz sığ ancak dalgalıdır. Çocuklar ve iyi yüzme bilmeyenler için tehlikeli olabilir.

image 12 - Şile'de Denize Girilecek En Güzel Plajlar
BAİA BEACH

Ağlayan Kaya Mevkiinde bulunan Baia Beach, eski adı ile Life Beach olarak bilinir. Özel bir işletmeye ait olan plaja girişler ücretlidir. Giriş ücreti loca, teras ve kumsal tercihlerine göre değişiklik gösterir. Giriş ücretine, şezlong, şemsiye, duş, soyunma kabini, tuvalet ve ortak kullanım alanları dâhildir. 0-6 yaş ücretsiz. giriş ücreti hafta içi 80 TL, Hafta sonu ise  130 TL. 

Ağlayankaya’da yer alan aynı adlı Ağlayankaya Beach 20 yılı aşkın bir süredir hizmet veriyor. giriş ücreti hafta içi 80 TL, Hafta sonu ise  130 TL. . 0-12 Yaş ücretsiz. Ücrete şezlong, şemsiye, duş, WC dahil.

Şile Ala Kadınlar Plajı

Ağlayankaya mevkiinde Şile’deki tek kadınlar plajı olma özelliğini taşıyan Ala Kadınlar Plajı Plajı, havuzu, restoranı, kafeteryası, botanik bahçesi, yürüyüş parkuru ve konaklama alanlarıyla hizmet veren tesisin tüm bölümlerinde kadınlar çalışmaktadır. 8-13 yas arası 50 yetıskıler ıcın 100 tl

Plajda loca, kafeterya alanı, soyunma kabinleri, duş ve WC bulunmaktadır. Eşsiz bir manzaraya sahip olan seyir terasında yer alan restoran Türk ve dünya mutfağından lezzetli yemekler sunar.

image 13 - Şile'de Denize Girilecek En Güzel Plajlar
Şile Ala Kadınlar Plajı – Ağlayankaya Mevkii

5-Şile Uzumkum Plajı

Mavi bayraklı Uzunkum plajı, Şile’nin diğer plajlarına nazaran daha sakin denizi en temiz olanı, hiç yosun ve deniz anası yok, kumu da gayet güzel incekum, çakıl yok. bir plaj konumunda. 10 yaşa kadar çocuklar ücretsiz. Ücrete şezlong, şemsiye, duş, WC dahil. Otopark hizmeti belediyeye ait.

Şile’nin merkezinden sağa doğru ilerlediğiniz zaman Ağlayankaya Caddesi üzerinden Uzunkum Plajı’na ulaşabilirsiniz. Şile’de plaj tavsiyesi arıyorsanız hafta içi kesinlikle burası önerilir. Uzunkum Plajı, yaklaşık 1 km uzunluktaki kumsalıyla ailece sessiz ancak bir o kadar güzel bir şekilde deniz keyfi yaşayabileceğiniz bir plajdır.

Uzunkum Plajı’nın büyük bir kısmını kaplayan Aqua Beach Club, gündüz beach gece club olarak hizmet vermektedir. Özel plaj işletmesine girişler ücretlidir. Şezlonglar, şemsiyeler, duş ve soyunma kabinleri giriş ücretine dâhildir. Loca tercihlerinizde ekstra ücret ödemeniz gerekir. Sığ deniz çocuklar ve yüzme bilmeyenler için uygundur.  2022 Yılı Giriş Ücreti: hafta içi 160 TL, hafta sonu 200 TL

image 14 - Şile'de Denize Girilecek En Güzel Plajlar
·         Balibey Mah. Ağlayan kaya cad. Uzun Kum Plajı, Şile

6- Kabakoz Köyü Plajı

Şile merkeze araçla 10 dakika uzaklıkta bulunan plaj, aynı isimdeki Kabakoz Köyü sınırları içinde yer almaktadır Şile Kabakoz mevkiinde bulunan Saklıköy Beach, Şile’nin doğa harikası koylarından biridir.

Tam bir aile işletmesi olan plaja sadece çift olarak giriş yapılmaktadır. Girişler ücretlidir. Şezlong, şemsiye, duş, tuvalet ve soyunma kabini kullanımı giriş ücretine dâhildir. Plaj içerisinde lezzetli yemekleri ile dikkat çeken bir restoran bulunmaktadır İçeriye yiyecek ve içecekle gelmek yasak

İnce kumlu plaj çocukların oyun oynaması için idealdir. Ancak çoğunlukla dalgalı olan deniz çocuklar ve yüzme bilmeyenler için tehlikeli olabilir.

Plaj alanında hem halk plajı hem de sadece çift olarak giriş yapılabilen ücretli koylar mevcut.

Saklı Koy’a navigasyon ile gidemezsiniz çünkü haritada öyle bir yer çıkmıyor. Ama biz size şu şekilde tarif edebiliriz: Şile Orman Okulu’na gelin ve okuldan sola sapın, yolu takip edin. Yol sizi direkt olarak o muhteşem koya ulaştıracak. Yollar toprak ve engebeli. Plajın hemen yan tarafında askeri alan olarak bilinen kocaman bir plaj daha var. Kumu eşsiz. Çeşme Ilıca Plajı kadar berrak diyebiliriz. Gitmesi zor ama gitmeye değer. Saklı Koya giriş kişi başı 100 TL olarak belirlenmiş.

7- Akçakese Sahili – Akkaya Plajı / Şile

Şile merkeze yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta yer alan Akçakese Köyü’nde bulunan plaj, hem temiz suyu ve hem de muhteşem kumsalıyla gerçekten ilgi çekiyor. Çoğunlukla sığ bir denizden oluşan plaj, özellikle çekim alanı olarak da bilinen bir yer.

2021 yılına kadar tamamen halka açık olan plajın büyük bir kısmı 2021 yılı itibariyle özel bir işletmeye verilmiş. Özel işletme şezlong başı 75 TL, localara ise 350 TL ücret almaktadır. Otopark için de 50 TL bir ücret ödemeniz söz konusu.

image 15 - Şile'de Denize Girilecek En Güzel Plajlar
139 hat numarasına sahip Üsküdar – Şile – Ağva otobüsü, 139T Tepeüstü – Şile otobüsü ile Akçakese’ye ulaşım sağlayabilirsiniz

Hafta sonu yoğunluktan dolayı biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz fakat hafta içi aracınızı yol kenarlarında yolu daraltmayacak bir şekilde bırakıp kısa bir yürüyüşle Akçakese Plajı‘na gelebilirsiniz. Özel işletmeden ziyade yanınızda şemsiye ve sandalye bulundurmanız halinde plajın her yerinde denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Plajın çevresinde kamp yapmak için uygun anlalar da bulunuyor. Dileyenler bungalov evlerde kalabilir. Plajın imkânları arasında duş, tuvalet, soyunma kabinleri ve cankurtaran da bulunmaktadır. Navigasyona Akçakese Akkaya Plajı yazınca direkt konum karşınıza çıkıyor.

Eğer sizlere faydalı olabildiysek siz değerli yorumlarınızı her zaman bekliyoruz. Şimdiden İyi tatiller dileriz 🙂

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu