Hatay

TİTUS TÜNELİ – BEŞİKLİ MAĞARA / HATAY

“Titus Tüneli ve Beşikli Mağara: Hatay’ın  Samandağ İlçesi Çevlik civarında bulunan tünel İ.Ö. 1. yüzyılda yapılmıştır.

Dağlardan inen yaşamı tehdit eden sel ve taşkınlardan korunmak amacıyla Roma imparatoru Vespasian şehrin etrafını dolanacak, böylece akıntıların yönünü değiştirecek bir tünelin yapımını emretti. İnşaat İ.S. 69 da başladı, İ.S.81 yılında halefi ve oğlu Titus tarafından bitirildi. Tünel inşasında Roma lejyonları ve köleler (bin köle)çalışmıştır.

Titus tüneli kaç metre?

Tümüyle dağ içine oyulan tünel 1380 metre uzunluğunda, 7 metre yüksekliğinde ve 6 metre genişliğindedir. Tünelin deniz tarafındaki girişine göre sağ tarafta 100 metre kadar uzaklıkta bulunan Beşikli Mağara, kaya mezarlarının en geniş ve en ünlülerinden olup, içerisinde bölümler halinde on iki mezar vardır.

Mezarlar birbirlerinden duvarlar ile ayrılmıştır. Bu taş mezarlar, taş sütunlar ve kemerlerin birbirine bağladığı bölümler halinde olup, yukarıdan aşağıya yine taş merdivenlerle inilmektedir. Kayaların oyulması ile meydana getirilen, yer yer kapıların açıldığı bölümlerdeki sütunlar, sütun başlıkları, kademeler ve üst örtüyü kısmen süsleyen motifler orijinallerine uygun biçimde yapılmıştır.”

image 47 - TİTUS TÜNELİ - BEŞİKLİ MAĞARA / HATAY
Titus tüneli kaç metre?

Titus Tüneli’ne Nasıl Gideriz?

Beşikli Mağara, Samandağ ilçesine aşağı yukarı 5 kilometre uzaklıkta ziyaret edilmeyi bekliyor. Hatay’ın en dikkat çekici turistik noktaları arasında haklı bir yere sahip olan bu olağanüstü yapıya gitmek için ilçeden kalkan toplu taşıma araçlarına binebilirsiniz. Konaklama açısından tercihini kent merkezinden yana kullananlar içinse araç kiralamak en iyi yöntem.

Mağarayı bünyesinde barındıran Çevlik Ören Yeri’ne girişte ziyaretçilerden kişi başı 12 TL talep ediliyor. Ücret ödemeden giriş yapmanın tek yoluysa Müzekart edinmek.

vespasian titus tunnel in samandag hatay picture id1179051245jpg - TİTUS TÜNELİ - BEŞİKLİ MAĞARA / HATAY
Çevlik Ören Yeri

Titus Tüneli ne amaçla yapılmıştır?

Samandağ ilçesinin en önemli tarihi yapılarından biri olarak dikkat çeken Titus Tüneli, Samandağ – Antakya yolunun doğu kısmında; ilçenin ise en kuzeylerinde yer almaktadır. İlçe merkezinden kalkan otobüs ve minibüslerin yanı sıra özel taksi hizmeti ile de bu tarihi yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

M.Ö. 300’lü yıllarda Samandağ’da kurulan bir liman kentin kalıntılarından biri olarak dikkat çeken Titus Tüneli, tamamı el yapımı ile oluşturulmuş bir tarihi yapı olarak dikkat çekmektedir. O yıllarda bölgede yer alan yerleşim yerini, sel ve taşkınlarından koruyabilmek adına yapılan bu tünelin diğer ismi de Vespasianus Tüneli’dir. 1,5 kilometreye yakın uzunluğu, 7 metre yüksekliği ve 6 metre genişliği ile dikkat çeken bu tünel, o yıllarda bir dağın oyulması ile meydana getirilmiştir.

Titus Tüneli’nin yer aldığı “Çevlik Ören Yeri” belli ziyaret saati aralıklarında gidebileceğiniz bir bölgedir. Yaz döneminde 10:00 ve 19:00 saatleri arasında Titus Tüneli’ni ziyaret edebilirken; bu saatler kış döneminde 08:30 ile 17:00 arasına uzamaktadır. Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olan bu yer, Samandağ’ın en ilgi çekici bölgelerinden biridir.

Titus Tüneli ücretli mi?

Titus Tüneli’ne giriş ücreti 24 TL’dir.

Beşikli Mağara Nerede?

Titus Tüneli’nin biraz ilerisindeki Beşikli Mağara, Samandağ ilçesindeki dikkat çeken tarihi yerlerden biridir. Tıpkı Titus Tüneli’ne olduğu gibi, ilçenin kuzey kesimlerine toplu taşıma araçları ile yapacağınız seyahatlerde Beşikli Mağara’ya ulaşabilirsiniz.

Halk tarafından Beşikli Mağara olarak adlandırılan bu yer, aslında Roma mezarlarının bulunduğu bir bölgedir. Mağaranın taban ve duvarlarına oyulmuş olan tam 93 adet mezarın yer aldığı bu yerde çeşitli araştırmalar yapılmış olsa da mezarların kimlere ait olduğuna dair izlere rastlanmamıştır. İlçenin tarihini yansıtan yüzlerce yıllık yapılardan biri olan Beşikli Mağara, Titus Tüneli gibi Çevlik Ören Yeri’nde bulunmaktadır.

Yaz döneminde saat 10:00 ile 17:00 arasında ziyaret edilebilen bu mağaraya kış döneminde ise 08:30 ile 17:00 saatleri arasında giriş yapılabilmektedir. Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olan bu tarihi yapı, haftanın diğer günlerinde misafirler tarafından ziyaret edilmektedir.

Beşikli Mağara giriş ücreti 12 TL’dir.

Titus Tüneli kaça kadar açık?
  • Yaz Dönemi: 08:30-19:00 (15 Nisan-2 Ekim)
  • Kış Dönemi: 08:30-17:00 (3 Ekim-14 Nisan)
  • Tatil Günleri: Her gün ziyarete açıktır.
Titus T%C3%BCneli Ve Be%C5%9Fikli e1588328308783 - TİTUS TÜNELİ - BEŞİKLİ MAĞARA / HATAY
Titus Tüneli

Samandağ’da Günübirlik Gezilecek Yerler

Hatay’ın güney bölümlerinde yer alıyor olsa da merkeze yakınlığı ile bilinen Samandağ, günübirlik olarak pek çok farklı yeri ziyaret etme olanağını da sizlere sunmaktadır. Tek bir vasıta kullanarak ilçenin etrafında yer alan gezilecek yerlere ziyaretler düzenleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu