Uşak

Uşak’ta Gezilecek Yerler Listesi 2024

 Antik dönemde ”Temenothytia” olarak adlandırılan şehir, M.Ö 4 binli yıllara uzanan bir tarihi geçmişe sahiptir. Uşak’ı ortalama 2-3 günde gezebilmeniz mümkün. Uşak’ı yaz aylarında ziyaret etmek en ideal zamanlardır.

image 124 - Uşak’ta Gezilecek Yerler Listesi 2024
UŞAK SEYİR TERASI

Tarihi Uşak Evleri

Cumhuriyet’in ilk yıllarından günümüze kadar gelmeyi başaran Tarihi Uşak Evleri, iki katlı olup, birinci katları taşken ikinci katları ahşap yapılıdır. Aybey Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi ve Işık Mahallesi’nde rastlayacağınız bu evler, Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyor. Uşak’ın simgesi haline gelen bu evlerden sadece 86 tanesinin, Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alındığını da belirtelim.

image 125 - Uşak’ta Gezilecek Yerler Listesi 2024
Tarihi Uşak Evleri

Göğem Zafer Anıtı

Göğem Köyü’nde yer alan Göğem Zafer Anıtı, Uşak merkeze 15 km mesafede yer alıyor. Uşak, 1922 yılında düşmanlardan arındırılmış ve bu yıllarda, İstilacı Yunan orduları komutanı General Trikopis ise bu köye esir düşmüştür. O gün bağımsızlığına kavuşan Uşak’ta, zafer ilan edilir ve bu anıt buraya inşa edilir.

image 126 - Uşak’ta Gezilecek Yerler Listesi 2024

Uşak Kent Tarihi Müzesi

Türkiye’de sokakların aydınlatılması adına elektriğin ilk kullanıldığı şehrin Uşak olduğunu biliyor muydunuz? Günümüzde müze olarak hizmet veren bu binanın ise, eski TEK Binası olduğunu ve burada elektrik üretildiğini peki? Ülkenin ilk elektrik santralinin yer aldığı bu alan, yaklaşık 4 yıl önce müze haline getirilmiş ve Uşak Kent Tarihi Müzesi olarak faaliyet göstermeye başlamış. Modern sunum ve anlatım teknikleri ile Uşak’ın tarihini, yöre insanının yaşamını ve kültürünü bizlere yansıtan müzede; on bir adet oda yer alıyor.

image 127 - Uşak’ta Gezilecek Yerler Listesi 2024
  • Adres: İslice, 13, Besni Cd., 64400 Uşak Merkez
  • Çalışma saatleri: 08.30 – 17.00 **Pazartesi günleri kapalı.
  • Telefon: 0276 224 32 47
  • Giriş ücreti: Ücretsiz

Örencik Kaplıcası

Uşak’ın önemli kaplıcaları arasında yer alan Örencik Kaplıcası, Uşak-İzmir karayolu üzerindeki Göre Köyü’ne 10 km uzaklıkta konumlanıyor. Yıl içeriside yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlayan Örencik Kaplıcası’nda, kadın-erkek hamamları yer alıyor. Kaplıca suyunun sıcaklığının 38 derece olduğunu ve suyunun karaciğer, mide ve cilt hastalıklarına iyi geldiğini eklemeliyiz.

image 128 - Uşak’ta Gezilecek Yerler Listesi 2024

Ulubey Kanyonu

Dünyanın en büyük ikinci kanyonu olma özelliğini taşıyor. Ulubey Kanyonu, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam eden büyük bir kanyon ile birlikte bu kanyona bağlanan daha pek çok küçük kanyondan meydana geliyor. Uzunluğu 45 km, derinliği 170 metre ve genişliği 50-100 metre arasında değişen kanyon, merkeze 30 km uzaklıkta konumlanıyor. Dilerseniz, ilçede yer alan ve her saat başı sefer düzenleyen toplu taşıma araçlarını kullanarak ya da bir araç kiralayarak kanyona ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak macera tutkunlarındansanız veya yeni heyecanları sevenlerdenseniz, bir rota belirleyip doğa yürüyüşü yaparakta kanyonu keşfe çıkabilirsiniz.

image 129 - Uşak’ta Gezilecek Yerler Listesi 2024

Kanyonda doğa yürüyüşlerinin yanı sıra yamaç paraşütü, sal sporları, balonla gezinti ve kaya tırmanışı gibi aktiviteler de yapabileceğinizi belirtelim. Üstelik tepelere çadır kurup kamp dahi yapabilirsiniz. Bölgede kamp yapabileceğinizi belirtmiştik. Ayrıca bölgede 12 adet bungalov evin, karavan kampının ve çadır kampının da bulunduğunu ekleyelim.

Clandras Köprüsü ve Şelalesi

Karahallı ilçesinde yer alan Clandras Köprüsü, Uşak merkeze 45 km uzaklıkta konumlanıyor. Frigyalılar tarafından 2500 yıl önce, Banaz Çayı üzerine inşa ettirilen köprü, aslında bir su kemeridir ve köprünün iki tarafı da dağ kayalığına dayandırılmıştır. Uzunluğu 24 metre, derinliği ise 17 metre olan Clandras Köprüsü, muhteşem bir güzelliğe ve harika bir atmosfere sahiptir. Köprünün taşlarının üzerinin kalemle işlenmiş olduğunu ve birbirine zıvanalı olarak kenetlendiğinin altını çizelim. İki ana gövdeden oluşan köprü, sabit bir kaya üzerinde bindirme tekniği ile inşa edilmiştir.

image 130 - Uşak’ta Gezilecek Yerler Listesi 2024
Clandras Köprüsü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu